Różnorodnego typu odlewy żeliwne są przygotowywane dla wielu specjalizacji przemysłu, a zwłaszcza dla branży specjalizującej się w projektowaniu i tworzeniu samochodów. Odlewy żeliwne tworzone z myślą o twórcach pojazdów mechanicznych mogą być używane w trakcie budowy nowych pojazdów na każdym etapie produkcji.

Dlatego z prośbą o wykonanie takich odlewów zwracają się do odlewni reprezentanci korporacji zajmujących się budową nowych pojazdów. Mogą oni dzięki posiadaniu takich odlewów ze spokojem przystępować do budowy kolejnych pojazdów, a potem wypuszczać je do sprzedaży. Jak najbardziej wśród takich pojazdów mechanicznych wyróżnić można auta osobowe, autokary oraz motory. Trzeba przyznać, że osoby dokonujące kupna samochodów nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, jak ważną rolę w posiadanych przez siebie maszynach piastują odlewy żeliwne. Mimo to dzięki nim mogą one poprawnie funkcjonować, dlatego o tym, jak są istotne przekonują się zawsze podczas ich awarii. Wtedy same dokonują zakupu odlewów żeliwnych i czasami montują je w autach, a innym razem zlecają ich montaż specjalistom z warsztatów samochodowych. Jest to niezwykle istotne, by części samochodowe wykonywane na przy użyciu odlewów żeliwnych były fachowo zamontowane, bowiem w przeciwnym razie nawet pozornie naprawione samochody nie będą mogły sprawnie funkcjonować.

Jednym z miejsc, w którym wykonywane są odlewy żeliwne jest odlewnia żeliwa we Wrocławiu przy ulicy Kępińskiej. Mogą z niej oczywiście korzystać reprezentanci rozmaitych branż przemysłowych składający indywidualne zamówienie na konkretne towary. Takie osoby zwykle od razu zdają sobie sprawę z tego, w jaki sposób mają wyglądać towary, które zostaną im wydane. Mimo to także one potrzebują wsparcia w czasie składania konkretnego zamówienia i dlatego kontaktują się z pracownikami odlewni żeliwa. Taka odlewnia specjalizuje się też wykonywaniem odlewów w sposób bardziej hurtowy. Wówczas wykonywane na jej obszarze odlewy żeliwne trafiają np. do firm działających na masową skalę. W następstwie tego odlewnia żeliwa Wrocław musi pracować praktycznie każdego dnia nad przyjmowanymi zamówieniami.