Miastowi pasjonaci obserwowania nieba na ogół zaobserwować mogą planety, najjaśniejsze mgławice, i oczywiście Księżyc. Zatem zapaleni obserwatorzy ochoczo wybierają się na poza miasto bądź w góry, aby zaobserwować komety, rzadkie planetoidy oraz setki innych atrakcyjnych obiektów. Tego rodzaju wyprawy wymagają jednakże odpowiedniego sprzętu.

Przenośny a także stabilny

Wielkie teleskopy są masywne, więc trudno będzie je transportować jednej osobie. Poza tym wyjeżdżając za miasto w celu obserwacji astronomicznych prawdopodobnie dwa razy zastanowimy się, czy jest sens składać kolosalny sprzęt, nawet jeśli warunki będą korzystne. Kupując teleskop z myślą o wypadach poza miasto wskazane jest wobec tego poszukać osprzętu prostego w przenoszeniu, które będzie poręczne. Równocześnie powinno być ono stabilne. Odporny montaż to zabezpieczenie, że w oglądaniu celów nie będą nam przeszkadzały drgania teleskopu wywołane np. wiatrem.

Odpowiednia jakość

W trakcie poszukiwania właściwego teleskopu do użytku poza miastem powinno się zwrócić uwagę na jego jakość. Za odporne sprzęty, które posłużą nam przez dużo lat zapłacimy więcej, ale w tym przypadku cena przekłada się na klasę osprzętu. Znaczące będą też akcesoria – zapytajmy czy wybrana wersja ma w asortymencie okulary oraz jakiej są one jakości. W razie jakichkolwiek wątpliwości, należy zadawać pytania – sprzedawca, który potrafi wszechstronnie wyłożyć nurtujące nas kwestie to dobry wskaźnik. Jeśli doprecyzujemy nasze oczekiwania oraz będziemy potrafili określić jakiego dokładnie osprzętu szukamy, z pewnością odszukamy model, który kapitalnie sprawdzi się w czasie wypraw za miasto.