Odpowiedź na to zapytanie nie jest jednoznaczna. Istnieje wiele elementów, które sprawiają, że rodziciele wolą zdecydować się na przedszkole prywatne. Co prawda, duża grupa rodziców uważa, że nadrzędnym przyczyną skłaniającym ku tej decyzji jest bogata oferta prywatnego przedszkola jeśli chodzi o zajęcia akcesoryjne dla dzieci takie, jak nauka dodatkowych języków obcych czy zajęcia taneczne.

Wielu ludzi decyduje się jednak na jakkolwiek o dużo droższe przedszkole niepubliczne z tego względu, że w takich punktach jest możliwość zapewnienia ochrony nad dzieckiem przez cały dzień. Publiczne przedszkola są w tym zakresie dość restrykcyjne i nakazują rodzicom odebranie dziecka o wyznaczonej godzinie. Tudzież przedszkole prywatne oferuje wielogodzinną opiekę nad naszą najlepszą pociechą. Jest to na pewno rozwiązanie wybitnie wartościowe dla zapracowanych rodziców, jacy spędzają w pracy wiele godzin i nie mają możliwości stawić się w przedszkolu o określonej godzinie w celu odebrania dziecka.

Co zgodność z rzeczywistością, wielu głównie młodych rodziców korzysta w tym zakresie z pomocy takich członków familii, jak babcie, jednak nie zawsze jest to dopuszczalne. Dla takich osób wybór przedszkola prywatnego jest ewidentny. Należy niemniej jednak pamiętać, że koszt posłania dziecka do niepublicznej placówki przedszkolnej z reguły jest o wiele wyższy niż korzystanie z publicznych przedszkoli. Ma prawo w takim razie wyjść na to, że rodzic dedykując swój czas na pracę zarobi tyle, ile ma obowiązek wydać na przedszkole dla dziecka.

Jak wiadomo, kontakt między rodzicem i dzieckiem powinien być cały czas podtrzymywany, a szczególnie, gdy dziecko jest małe długie godziny spędzone w przedszkolu mogą niekorzystnie odbić się na jego psychice. Przed dokonaniem takiego wyboru, jak decyzja o posłaniu dziecka do przedszkola niepublicznego wypada zatem zastanowić się, co będzie dla potomka korzystniejsze. Przedszkole niepubliczne, choć proponuje o wiele więcej dyspozycji rozwoju dla dziecka, z drugiej niemniej jednak strony ma okazję spowodować, że dziecko oraz rodzic oddalą się od siebie.